Menu
29. sep kl. 19:30 Asta Teatergrad / Det Flydende Teater

11. okt kl. 19:30 Alt for verden Camilla Marienhof

8. nov kl. 19:30 Fodbold fodbold fodbold Det Kongelige Teater

12. dec kl. 17:00 Halløj på julemarkedet Louise Schouw

29. jan kl. 16:00 Robin Hood Folketeatret

31. jan kl. 19:30 Syren Hawaii Undulat Kolding Egnsteater

20. feb kl. 19:30 Argumenter imod kvinder Baggardsteatret / Teater V

14. mar kl. 13:30 Doppler Teater Next

14. mar kl. 11:55 Doppler Teater Next

16. mar kl. 19:30 Noget om Antihelte Limfjordsteatret

13. apr kl. 19:30 Hvis jeg bliver voksen sART Danseteater co production med Baggårdsteatret

18. apr kl. 19:30 De tre musketerer Den Ny Opera & Figaros

8. jun kl. 19:00 City Matters Tora Balslev og Maiken Vibe Bauer

9. jun kl. 19:00 City Matters Tora Balslev og Maiken Vibe Bauer

9. jun kl. 11:00 City Matters Tora Balslev og Maiken Vibe Bauer

10. jun kl. 12:00 City Matters Tora Balslev og Maiken Vibe Bauer









Love Velo


LOVE VELO
Bellevue Teater & Serge Huercio, Danmark

Tid: 15-08-2021
Kl.: 11.00 - 11.40
Kl.: 13.10. - 13.50
Sted: Genforeningsparken
Genre: Cykel acrobatic
Aldersgruppe: Alle
Varighed: 30 min x 2

NY PRODUKTION!

På to hjul gennem livet
Émile er en cykel-genbrugs-professor med oliesværtede, grønne fingre. Han bor i et mekanisk cykeltræ, som han har bygget af fund fra gamle cykelvrag. Cykeltræet kan lyse, spille musik og dreje som en karrusel. Men først skal Émile lære, at verden kun drejer rundt, når vi hjælpes ad. Den franske cykelartist Serge Huercio (kendt fra Cykelmyggen Egon) er Émile i en poetisk og sprælsk forestilling inspireret af Storm P., cykling og genbrug. Publikum bydes op til interaktion - og til at træde i de frie pedaler.





La Patroille


La Patroille
Le Muscle, Frankrig

Tid: 16-08-2021
Kl.: 14.30 - 15.30
Kl.: 16.30 - 17.30
Sted: Start fra Storetorv
Genre: Komedie
Aldersgruppe: Alle
Varighed: 60 min x 2

Pas på! Nærhedsforebyggelsens Fodgængerpatrulje er på vagt!

Med inspiration i den klassiske franske komediegenre patruljerer to falske gendarmer gennem byens gader og finder hurtigt frem til, hvor der bør sættes ind med ordensmagt. Den mindste detalje fanger deres blik, og de tager straks affære med fløjter, støvletramp og store armbevægelser. Med masser af humor og tricks får de to komikere rettet op på uregelmæssighederne på gaden. Den allestedsnærværende patrulje sørger for ro og orden - koste hvad det vil!





Giorgio Harmonie


GIORGIO HARMONIE
La Roulette Rouche (Frankrig)

Tid: 17-08-2021
Kl.: 14.00 - 14.45
Sted: Start fra Nørretorv til Storetorv
Street parade gennem gågaden + koncert på Storetorv
Kl.: 17.00 - 17.45
Sted: Storetorv
Genre: Musikparade
Aldersgruppe: Alle
Varighed: 45 min. x 2

Verdens mest velklædte orkester går parade.
Gadeteater sprænger gængse rammer og klassifikationer. I Giorgio Harmoni er det modeverdenen og orkesterparaden, der mødes og udfordrer hinanden. Det viser sig, at der ikke er langt imellem de to universer; fra podiet til gaden, fra haute couture til trommehvirvler. Det raffinerede orkester improviserer midt i gadebilledet i interaktion med publikum og forbipasserende. Din indkøbstur eller dit cafebesøg i gågaden bliver fuld af overraskelser og underholdning, når den enestående musikparade bevæger sig forbi.





Otros


OTROS AIRES
Duo Laos, Argentina

Tid: 18-08-2021
Kl.: 14.00 - 14.30
Kl.: 16.00 - 16.30
Sted: 2 gange på Storetorv
Genre: Akrobatisk dans
Aldersgruppe: Alle
Varighed: 30 min. X 2

Akrobatisk tango fra Argentina vender tilbage!
Publikum elskede dem i 2019, så Duo Laos er inviteret tilbage med deres stærke, sensuelle og lidenskabelige tango-akrobatik. De trækker på deres erfaringer fra det argentinske cirkusmiljø, når de leger med tyngdekræften. Med kroppen som sprog fortæller parret en historie om at finde sig selv – og hinanden – i en ustabil verden.





Dancing Queen


DANCING QUEEN
Irrwisch, Østrig

Tid: 19-08-2021
Kl.: 14.30 - 15.05
Sted: Optog fra Arenaen til Storetorv
Kl.: 16.00 - 16.35
Sted: Storetorv
Genre: Nycirkus (stylter, walking act)
Aldersgruppe: Alle
Varighed: 35 min x 2

Langbenede disko-gutter sætter kulør og musik på gågaden.
Som var de ankommet direkte fra en 70’er disko-fest, bevæger tre farverige dansere og deres DJ sig gennem gaderne. Der er fart over feltet, cirkus tricks på lange stylter og masser af humor når Irrwisch – i år med ekstra afstand – giver den fuld skrue og tager publikum og forbipasserende med på en rejse tilbage i tiden med de største ørehængere. Stort hår og trompetbukser er kun begyndelsen, og inden længe er hele strøget inviteret med til fest.





Duo Absurde


1+1=3, DUO ABSURDE
Les Frères Peuneu, Frankrig

Tid: 19-08-2021
Kl.: 16.45 - 17.15
Sted: Storetorv
Genre: Nycirkus/Absurd teater
Aldersgruppe: Alle
Varighed: 30 min.

Medrivende og underholdende gadeteater når det er bedst!
De skøre Peuneu-brødre fra Frankrig lægger op til en tempofyldt forestilling med jonglering, akrobatik og komedie. Med en gryde spaghetti, en økse, indianerhovedbeklædninger og en børnecykel får de to stuntmænd skabt en verden, hvor absurditeten råder som det mest naturlige. Kom og få et godt grin – og det daglige liv sat i perspektiv når Les Frères Peuneu slår sig løs i din by.





Barrierer


BARRIERE
Sur Mesure, Frankrig

Tid: 19-08-2021
Kl.: 14.00 - 14.30
Kl.: 15.15 - 15.45
Sted: 2 x Storetorv
Genre: Interaktive akro-dans og livemusik
Aldersgruppe: +3 år
Varighed: 30 min x 2

Værsgo: Passér!
En gammel grænsebom får nyt liv, når dens fire grænsevagter genopfinder sig selv og deres formål. Pludselig forvandles indkøbsstrøget med en barriere, der kun kan passeres, når vi leger med. Med humoristisk og poetisk skuespil og akrobatik og med et smukt live soundtrack inviterer franske Sur Mesure byens forbipasserende til at entre ingenmandsland med alle dets muligheder bag bommen og lade den grå hverdag ligge bag sig.





Hanging


HANGING BY A THREAD
Di Filippo Marionette, Italien-Filippinerne

Tid: 20-08-2021
Kl.: 15.30 - 16.05
Kl.: 17.00 - 17.35
Sted: 2 x på scenen på Storetorv
Genre: Marionetteater
Aldersgruppe: Alle
Varighed: 35 min. X 2

Hjertevarmt dukketeater tryllebinder både børn og voksne
Det er på samme tid både simpelt og magisk, når den italiensk-filippinske duo vækker marionetdukkerne til live ved hjælp af snoresystemer og professionel behændighed. Vi henrykkes og føres med ind i en fortryllende verden. Dukkerne er tavse, men gennem deres bevægelser, musikken og interaktionen med dukkeførerne bliver deres historie og følelser tydelige.





Street Cafe


STREET CAFÉ
Claudio Mutazzi, Italien

Tid: 21-08-2021
Kl.: 11.00 - 11.45
Kl.: 12.45 - 13.30
Sted: Storetorv
Genre: Gadeteater / jonglør
Aldersgruppe: Alle
Varighed: 45 min x 2

Poetiske hverdagsfortællinger, cirkuskunst og humor: instruktøren skaber sit mesterværk.
En mand står ganske stille midt i vrimlen af travle fodgængere på pladsen. Cut…Action! Ud af de forbipasserende og ventendes kropsstilling eller handlinger skaber manden – den italienske Claudio Mutazzi – som en excentrisk instruktør improviseringer og underholdning af den sjoveste slags. Pladsen omdannes til et teater uden stole, uden vægge og uden forhæng, men med et uendeligt flow af vedkommende og rørende historier. Cut….Action! To mænd og en kvinde vilkårligt udpeget blandt publikum kan blive skuespillere i et forbudt kærlighedsdrama. Cut!... jonglering og balancekunst… Action! Et bryllup! Familiefotografering! Showet genopfindes og udvikles konstant i interaktion med alt hvad der lever og bebor netop dette sted og dette øjeblik i byen.





Ombre


OMBRE D’ELLES
Compagnie Mauvais Coton, Frankrig

Tid: 22-08-2021
Kl.: 14.00 - 14.40
Sted: Sønderstrand
Genre: Nycirkus
Aldersgruppe: Alle
Varighed: 40 min.

2 på 1 line: Fransk nycirkus fortolker mødets kraft.
Efter mange års solo-erfaring har Ombre d’Elles to linedansere slået sig sammen for at udforske mødet på det gyngende reb. Der er både humor og spænding i luften, når de to meget forskellige kvinder mødes halvvejs på linen til en styrkeprøve. Med udsigt til frit fald hvis de fejlkalkulerer, bliver temaer som tillid, nærhed og individualitet sat på prøve. Vi som tilskuere holder vejret, mens duellen mellem de to linedansere efterhånden transformeres til en samarbejdende duo. Sammen finder de fælles styrke og nye muligheder!



Nyhedsbrev

Ønsker du at modtage teater i aabenraas nyhedsbreve, kan du bestille dem her.

Billetadministration


Billetten A/S
Bredgade 32, 3. sal
6000 Kolding
Tlf. 70 20 20 96
E-mailadresse: service@billetten.dk

Kontorets åbningstid:
Hverdage kl. 10.00 – 16.00


Løssalg

Billettens Miniportal
og i Sønderjyllandshallen - 1/2 time før forestillingens start.

For unge under 25 år vil en billet v/indgangen max. koste 75 kr.


Bestyrelse

Formandskab:
Dorthe Lindahl
Telefon 28 55 88 66
dorthe.lindahl@gmail.com
Og Allan Bruhn
Telefon 23 39 25 11
allan@teateriaabenraa.dk

Bente Christensen, Peter Autzen,
Mette Velling, Mette Guldbrandsen Klitte,
Naja Barlach Hansen,
Katja Norup Petersen,
Bente Skøtt Christiansen, Lene Pagh
Go Top